Tid |
Studentgrupp |
Lokal |
Kurs |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 12, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-03-19 | 14:00 - 16:00 | F255, Vån 2 | SLRYS1 | Grammatik I | Undervisning | Mattias Ågren | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | K-rummet E439, Vån 4 | SLRYS3 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet III | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | SLRYS4 | Muntlig språkfärdighet IV | Seminarium | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | K-rummet E439, Vån 4 | SLRYS3 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet III | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5156, Vån 5 | SLUKR2 | Grammatik II | Undervisning | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPL2B SLPM71-73 SLPOL2-4 |
Högre seminarium | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | SLRYS2 | Textanalys och översättning II | Undervisning | Tora Lane | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Vån 2 | SLRYS1 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E5162 Baltiska biblioteket, Vån 5 | SLUKR1 | Språkfärdighet I | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | via Zoom | SLPO1A | Uttal och fonetik | Undervisning | Renata Ingbrant | Teori | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Biblioteket E479, Vån 4 | SLRYS3 | Akademiskt skrivande | Seminarium | Susanna Witt | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | SLUKR1 | Introduktion till ukrainska språket I | Undervisning | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:00 | E5162 Baltiska biblioteket, Vån 5 | SLUKR2 | Muntlig språkfärdighet II | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B |
Polen - historia, kultur och samhälle Polen igår och idag |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLPO1A | Introduktion till polska språket I | Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
23:30 - 23:45 | SLRYNB | Grammatik och text II | Inlämning | Fredagsprov 3 stänger | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-03-20 | 13:00 - 15:00 | K-rummet E439, Vån 4 |
SLPOL4 SLRM71-73 SLRYS4 SLTJE4 SLTM71-73 |
Högre seminarium | Högre seminarium i slaviska språk, polska: Professor Izabela Duraj-Nowosielska, Nicolaus Copernicus University in Toruń | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | K-rummet E439, Vån 4 | SLRYS2 | Grammatik II | Undervisning | Mattias Ågren | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom | SLRYS4 | Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLPO1A | Uttal och fonetik | Undervisning | Renata Ingbrant | Praktik | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 |
SLKPS1 SLRIOI SLRYS1 |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Undervisning | Mattias Ågren | Reform och reaktion: 1800-talet | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | SLRYNB | Grammatik och text II | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 2 | via Zoom | SLPO1A | Muntlig språkfärdighet | Undervisning | Renata Ingbrant | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-03-21 | 10:00 - 12:00 | E355, Vån 3 | SLRYNY | Grammatik och text I | Undervisning | Cecilia Dilworth | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | SLRYNY | Praktik I | Undervisning | Mattias Ågren | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | F379, Vån 3 |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
Litteraturhistoria Rysk litteraturhistoria |
Föreläsning | Susanna Witt |
Tjechov, Körsbärsträdgården; början av symbolismen Bodin: 164–176 |
|||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | via Zoom | SLTJE3 | Syntax med fraseologi | Undervisning | Roar Lishaugen | OBS: 60 min/ggn | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5156, Vån 5 | SLUKR2 | Muntlig språkfärdighet II | Undervisning | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom | SLPL2B | Textanalys: sakprosa | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLPO1A | Uttal och fonetik | Undervisning | Renata Ingbrant | Praktik | ||||||||||||||||||||||
17:30 - 19:00 | via Zoom | SLPO1B | Introduktion till polska språket II | Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 1 | E339, Vån 3 | SLRYNA | Praktik I | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 2 | E355, Vån 3 | SLRYNA | Praktik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | F255, Vån 2 | SLRYS1 | Textanalys och översättning I | Undervisning | Susanna Witt | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | K-rummet E439, Vån 4 | SLRYS2 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet II | Undervisning | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | SLUKR1 | Språkfärdighet I | Undervisning | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLKPS1 SLPL2B SLPOLI |
Litteraturhistoria Polsk litteraturhistoria |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 1 | via Zoom | SLPO1A | Muntlig språkfärdighet | Undervisning | Renata Ingbrant | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1B | Textförståelse | Undervisning | Petra Johansson | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2B | Litteraturhistoria | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom | SLPO1B | Textförståelse | Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg |
Kurskod | Namn |
SLKPS1 | Kultur och politik i slaviska länder I |
SLPIOI | Polen igår och idag |
SLPL2B | Polska II B |
SLPM71 | Polska - magisterkurs |
SLPM72 | Polska - masterkurs |
SLPM73 | Polska - masterkurs |
SLPO1A | Polska I A |
SLPO1B | Polska I B |
SLPOL2 | Polska II |
SLPOL3 | Polska III |
SLPOL4 | Polska - kandidatkurs |
SLPOLI | Polsk litteraturhistoria |
SLRIOI | Ryssland igår och idag |
SLRM71 | Ryska - magisterkurs |
SLRM72 | Ryska - masterkurs |
SLRM73 | Ryska - masterkurs |
SLRYLI | Rysk litteraturhistoria |
Kurskod | Namn |
SLRYNA | Ryska för nybörjare A |
SLRYNB | Ryska för nybörjare B |
SLRYNY | Ryska för nybörjare |
SLRYS1 | Ryska I |
SLRYS2 | Ryska II |
SLRYS3 | Ryska III |
SLRYS4 | Ryska - kandidatkurs |
SLTJ1B | Tjeckiska I B |
SLTJ2B | Tjeckiska II B |
SLTJE3 | Tjeckiska III |
SLTJE4 | Tjeckiska - kandidatkurs |
SLTM71 | Tjeckiska - magisterkurs |
SLTM72 | Tjeckiska - masterkurs |
SLTM73 | Tjeckiska - masterkurs |
SLUKR1 | Ukrainska I |
SLUKR2 | Ukrainska II |